Gå direkt till sidans innehåll

Åtgärdsförslag för Hägersten-Älvsjö och Skärholmen

Ihålig ek
Sätraskogen naturreservat. Foto: Johan Pontén
Åtgärd PK. 16. 2

I detta projekt har förslag på konkreta åtgärder för att gynna biologisk mångfald tagits fram för stadsdelarna Hägersten Älvsjö och Skärholmen. Kartläggningar av arter och naturvärden, lokalkännedom och den gröna infrastrukturen kommer att ligga till grund för åtgärdsförslagen. När arbetet är klart ska det finns ett "smörgårsbord" av åtgärder som kan genomföras för att gynna den biologiska mångfalden.

Åtgärdsstatus:
Genomförd Genomförd 2022
Styrdokument:

Handlingsplan för biologisk mångfald

Ekmiljöer och gamla tallar blandas här med stråk av öppna ängs- och gräsmarker. Även de långa strandmiljöerna är viktiga att lyfta. Att bibehålla naturvärden och arter knutna till dom miljöerna är några av fokusområdena för åtgärdsförslag i detta projekt.

Under del av maj-juni 2022 var åtgärdsförslaget ute på kontorsremiss hos berörda förvaltningar samt SVOA. Åtgärdsförslaget har nu justerats utifrån inkomna synpunkter och färdigt åtgärdsförslag godkändes i miljö- och hälsoskyddsnämnden den 25 oktober.

Ansvarig organisation
  • Miljöförvaltningen
Kontakt
Uppdaterad: 2023-02-17